سيستم‌هاي وب
رییس واحد 

1396/5/4 چهارشنبه
....
وبگاه‌هاي موجود در شركت ملي گاز ايران 
....
معرفي سيستمهاي وب 

سيستم‌هاي وب در امور فناوري اطلاعات و ارتباطات شركت ملي گاز شامل بخش‌هاي مختلفي مي‌باشد كه اهمّ آن در زير توضيح داده مي‌شود:


سيستم مديريت وبگاه‌هاي شركت ملي گاز ايران NIGC Hosting

اين سيستم به صورت بسته‌ي آماده تهيه و بر روي سرويس‌دهنده‌ي وب و ساير سرويس‌دهنده‌هاي مرتبط نصب گرديده است. كاربران سيستم، مديران پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني شركت مي‌باشند كه براي مديريت فضا و سرويس‌هاي اختصاص داده شده‌ي وبگاه خود از اين سيستم تحت وب استفاده مي‌نمايند.

در حال حاضر هاستينگ شركت ملي گاز ايران توانايي پشتيباني از انواع فناوري‌هاي توسعه برنامه‌هاي وب همچون ASP.Net ، ASP3.0 ، Perl ، PHP را دارد. بانك‌هاي اطلاعاتي Access ، SQLServer و MySQL نيز پشتيباني مي‌شوند.

حفظ امنيت اطلاعات هر پايگاه اطلاع‌رساني از لحاظ برنامه‌هاي تحت وب برعهده مدير آن پايگاه مي‌باشد.


پورتال اينترنتي و اينترانتي شركت ملي گاز ايران

از سال 1384 ايده‌ي ايجاد پورتال اينترنتي و اينترانتي شركت ملي گاز ايران به شكل اجرايي درآمد. در اين پورتال وبگاه شركت ملي گاز ايران nigc.ir به عنوان صفحه‌ي اول و ويترين آن مطرح شده و ساير امور، مديريت‌ها و شركت‌هاي تابعه با وبگاه‌هايي مستقل از نظر اطلاعاتي و ظاهري با به اشتراك‌گذاري اطلاعات و منابع خود به عنوان بخشي از اين پورتال عمل نموده و در تعامل با هم پورتال شركت ملي گاز ايران را به عنوان درگاه ورودي كاربران، غني و پربار مي‌نمايند. لذا كاربران با ورود به پورتال مي‌توانند در تمامي وبگاه‌ها جستجو و پيمايش نمايند.

در حال حاضر بيش از 20 امور، مديريت و يا شركت، وبگاه خود را در اين پورتال و با استفاده از فناوري CMS ايجاد نموده و بخشي از پورتال بزرگ شركت ملي گاز ايران هستند.


زيرسيستم صورتحساب مشتركين بر روي وب

زير سيستم صورتحساب مشتركين به عنوان يكي از زيرسيستم‌هاي پايگاه اطلاع‌رساني شركت محسوب مي‌گردد. زبان برنامه‌نويسي صفحات وب اين زير سيستم ASP است. ورودي اين زيرسيستم از اطلاعات سيستم مشتركين به صورت فايل متني مي باشد كه توسط شركت هاي گاز استاني و به صورت ftp، روي يك كامپيوترمنتقل مي شود. اطلاعات درون فايل هاي متني ، توسط يك برنامه به اطلاعات جداول بانك اطلاعاتي تبديل مي شوند. برنامه ديگري اطلاعات فايلهاي متني را به پايگاه اصلي سيستم منتقل مي كند. برنامه تبديل فايل هاي متني به اطلاعات جداول بانك اطلاعاتي و برنامه اضافه كردن اطلاعات جديد يا بروز شده به پايگاه داده اصلي به صورت برنامه كاربردي وبا استفاده از C#.Net نوشته شده اند. اجراي دو برنامه، توسط زمانبند سيستم و حداقل يك بار در روز مي باشد. خروجي اطلاعات بانك اطلاعاتي، مشاهده صورتحساب گاز طبيعي جاري و گذشته توسط بازديدكنندگان روي اينترنت مي باشد. همچنين گزارش‌هاي مديريتي درباره پارامترهاي مختلف موجود در صورتحساب گاز طبيعي از ديگر خروجي‌هاي آن مي‌باشد.

با پيشرفت فناوري تجارت الكترونيك در كشور، مشتركين گاز طبيعي مي‌توانند با دريافت شناسه‌ي قبض و شناسه‌ي پرداخت و استفاده از پيوندهاي موجود به بانك‌هاي عامل نسبت به پرداخت الكترونيكي قبض‌هاي خود اقدام نمايند.


سيستم پست الكترونيك

تمامي كاربران اينترنتي و اينترانتي، برنامه‌هاي كاربردي كه نياز به ارسال و دريافت Email دارند و همچنين ساير سرويس‌هاي پست الكترونيك در اينترنت و يا اينترانت با اتصال به سيستم شبكه با MailServer ارتباط برقرار كرده و به ارسال و دريافت مي‌پردازند

سيستم پست الكترونيك با نرم‌افزار MDaemon نسخه‌ي 10.0.4 توسعه يافته است. اين نرم‌افزار داراي تعدادي Plug-in است كه از جمله آنها مي‌توان از WebAdmin، SecurityPlus و AntiSpam نام برد.

اين نرم‌افزار داراي سرويس وب نيز مي‌باشد كه وظيفه ارتباط با كاربراني كه تحت وب به سيستم وصل مي‌شوند را برعهده دارد. ضمن آن كه كاربران مي‌توانند با استفاده از نرم‌افزارهايي مانند Outlook نيز به ارسال و دريافت نامه بپردازند. در حال حاضر پردازش‌هاي مربوط به نامه‌هاي ارسالي و دريافتي به صورت لحظه‌اي و با استفاده از ساختار صف انجام مي‌گردد.

مقابله با ويروس‌ها و بعضي از نفوذهاي غيرمجاز در دو سطح انجام مي‌گردد. اول، توسط نرم‌افزارهاي معمول نصب شده بر روي سرويس‌دهنده و سپس سيستم امنيتي مديريت پست الكترونيك با ويروس‌ها، تروجان‌ها، اسپم‌ها و برخي نفوذهايي كه مختص پست الكترونيك هستند، مقابله مي‌كند. با توجه به وجود لايه‌هاي امنيتي متعدد، چه از نظر جلوگيري از نفوذهاي غيرمجاز و چه از نظر جلوگيري از دريافت نامه‌هاي حاوي ويروس، تروجان و يا هرزنامه‌ها، سيستم پست الكترونيك شركت به صورت يك سيستم ايمن و قابل اتكا در حال سرويس‌دهي مي‌باشد.

در حال حاضر علاوه بر دامنه‌ي nigc.ir، تمامي شركت‌هاي تابعه داراي داراي سرويس پست الكترونيك با دامنه‌ي اختصاصي خود در اين سرويس‌دهنده مي‌باشند و مي‌توانند بر تعريف و ويرايش صندوق‌هاي پست الكترونيك تحت دامنه‌ي خود مديريت كنند.

مديران پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني، تمامي كارمندان شركت و ساير بخش‌ها و اموري كه داراي صندوق پست الكترونيك مي‌باشند و همچنين برنامه‌ها و نرم‌افزارهاي كاربردي كه از سرويس‌هاي ارسال نامه استفاده مي‌كنند، از جمله كاربران و استفاده‌كنندگان اين سيستم مي‌باشند. در حال حاضر بيش از 21،000 صندوق پست الكترونيك در اين سيستم تعريف شده و فعال است.


زير سيستم ارسال الكترونيكي صورتحساب حقوق كاركنان

اين زيرسيستم در حال حاضر با استفاده از امكانات سيستم پست الكترونيك شركت، و همچنين اينترنت، صورتحساب حقوق كاركنان را به صندوق پست الكترونيك ايشان ارسال مي‌كند. ورودي اين سيستم، اطلاعات حقوق است كه به صورت Batch و به صورت فايل متني از سيستم حقوق و دستمزد دريافت مي‌گردد. در حال حاضر بيش از 35،000 صورتحساب حقوق در ماه به صندوق پست الكترونيك همكاران ارسال مي‌شود.

اين ايده‌ي نو در سطح وزارت نفت، از ارديبهشت‌ماه 1384 ، با ارسال صورتحساب حقوق همكاران خدمات كامپيوتر ستاد، به پست الكترونيكي ايشان، آغاز شد و در ادامه با درج پست الكترونيك تمامي كارمندان در سيستم جامع پرسنلي به صورت يك سيستم فراگير در سطح شركت ملي گاز ايران به ارايه خدمات پرداخته است.


بخش كاربران و پاسخگويي به آنها

ايجاد و پشتيباني از تمامي مجوزهاي استفاده از سرويس‌هاي وب و اينترنت، توسط همكاران اين بخش انجام مي‌گيرد. شماره تلفن ستادي 8555 در ساعات اداري آماده جوابگويي و رفع مشكلات كاربران مي‌باشد. ضمن آن كه فُرم‌هاي درخواست اينترنت و پست الكترونيك در وبگاه شركت ملي گاز ايران nigc.ir بخش بانك نرم‌افزار قابل دانلود مي‌باشد.


سيستم مديريت نام دامنه‌ها

هدف اين سيستم ، تعريف و مديريت نام دامنه‌هاي اينترنتي و اينترانتي شركت مي باشد. اين سيستم در حال حاضر در دو بخش كاملا مجزاي اينترنتي و اينترانتي سرويس مي‌دهد. تمامي بازديدكنندگان پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني شركت، همچنين ساير برنامه‌هاي كاربردي كه به نوعي با سرويس‌دهنده‌هاي اينترنتي و اينترانتي مرتبط هستند، بر حسب اينترنتي و يا اينترانتي بودن، به يكي از اين سرويس‌ها متصل مي‌گردند.


سيستم مديريت ديسپچينگ

سيستم مديريت ديسپچينگ يك نرم افزار جمع آوري اطلاعات و ارايه گزارشات پوياي مديريتي تحت وب مي باشد كه جايگزين روش مورد استفاده در مديريت ديسپچينگ خواهد شد. در حال حاضر در مديريت ديسپچينگ، كليه اطلاعات ايستگاهها، منابع تامين و... هر دو ساعت يكبار از طريق تلفن يا فاكس دريافت شده و بر اساس آن گزارشات مورد نياز تهيه و به مديران مربوطه ارائه مي گردد. در نرم افزار جديد اين امكان وجود دارد كه اطلاعات پالايشگاهها ، خطوط انتقال، مراكزمصرف، انواع ايستگاهها مانند ايستگاه هاي تقويت فشار، ايسگاههاي صادرات، ايستگاهاي واردات و ايستگاههاي CGS و همچنين صادرات و واردات به صورت مستمر و در بازه هاي زماني مشخص توسط كاربران مراكز مختلف و از طريق وب دريافت و در بانك اطلاعاتي ذخيره شود. داده هاي ارسال شده از مراكز مختلف جهت تهيه گزارشات متنوع از جمله گزارش روزانه مديريت، گزارشات مقايسه اي، گزارشات ذخيره خطوط، گزارشات مصرف ، گزارشات تجميعي، گزارشات اندازه گيري و کنترل کيفيت گاز، گزارشات وقايع و رويدادها، گزارش ماهيانه شاخصهاي عملياتي ايستگاههاي تقويت فشار و ... مورد استفاده قرار مي گيرد. گزارشات توليد شده توسط نرم افزار مي توانند به صورت جدول، نمودار و يا تركيبي از هر دو باشند.


1388/4/7 يكشنبه
....